Kořeny aneb Aurelio, the hipster dad (AS Řím – Parma)

Nedělní večer se blížil k půlnoci a hlavní roli měli dva lidé a dvě čísla. 226 a Francesco Totti, 47 a Aurelio Andreazzoli. Prvním číslem se kapitán osamostatnil na druhé příčce tabulky střelců a díky druhému jsme dohnali Lazio.

Andreazzoli převzal připravené hráče po Zemanovi, vzpomněl si na určité zákonitosti, které fungovaly pod Spallettim, přidal k tomu vlastní rukopis a hráčům vymyslel systém. Ač hra někdy není pastva pro oči, máme výsledky, ty se teď počítají a podle nich budeme hodnotit sezonu. Některé Andreazzoliho volby byly přijímány dost rozporuplně, znovu – hra na tři stopery, stoper Piris, Marquinho v základu, Erik Lamela jako krajní hráč v čtyřčlenné záloze, Tottiho návrat na hrot… Všechny tyto kroky Andreazzolimu ale vyšly. Obrana je bez debat pevnější (aby ne), Marquinho dal zapomenout na nevýrazného Balzarettiho, Totti dává díky svému postavení prostor všem spoluhráčům, zvlášť pokud se jedná o hladové psy – Florenziho a Perrottu.

Parma pro nás není příjemný soupeř, Donadoni vybudoval zajímavé mužstvo, které z neznámých a odložených hráčů přetransformoval na tým v klidu bojující ve středu tabulky. Každý si také pamatuje podzimní zápas v tamních močálech. Na druhou stranu, Parma na Olimpicu nevyhrála už patnáctkrát po sobě. Naše sestava se oproti minulým zápasům musela kvůli absencím či návratům proměnit, zvládli jsme to ale na výbornou. Stoperská trojice se přiblížila ideálnímu složení – Marquinhos, Burdisso, Castan. V záloze dostal od Andreazzoliho poprvé od úvodních minut šanci Tachtsidis, kraj zálohy za zraněného Torosidise obsadil Lamela. Pod útočníkem Tottim pak obstarával černou práci Florenzi, jemuž zdatně sekundoval Perrotta.

Prvních 35 minut vyšlo na výbornou. Byl to Řím podle klasického receptu jednoduché, účelné, ale na pohled hezké hry, kterou navíc svým včerejším výkonem posunul snad o pět dimenzí výš Francesco Totti. Jeho úžasné patičky a pasy určovaly tempo v prvních fázích zápasu. A právě patička byla na začátku první gólové akce, Totti díky ní uvolnil Marquinha, jeho centr prodloužil Castan k De Rossimu, jehož střelu namířil do branky Lamela. V podobném tempu se pokračovalo a šancí jsme měli na několik zápasů. Tu největší spálil Perrotta, znovu po geniální patičce Tottiho a znovu po přihrávce Marquinha napálil míč zblízka jen do břevna. Tottiho cit pro hru je potřeba stále připomínat, žádný jiný hráč v Evropě vám nic takového nabídnout nemůže. Hra fungovala na výbornou, Parma v tu chvíli neměla prostor pro útok, musela se starat jen o zadní vrátka, což ovšem proti naší kvalitě příliš nešlo. Posledních deset minut jsme ale trošku zvolnili a nechali hrát i Parmu, která se do vážnějších šancí nedostala. Tento tlak byl ale jen výsledkem cyklu, při němž tým nemůže ovládat hru celý poločas.

Druhý poločas začal obrovskou smůlou, po Rosiho faulu na Marquinha si postavil míč k trestnému kopu. Pozice spíš pro centr, chtělo by se říct, balon daleko, v úhlu. Ne však pro kapitána. Ten vymyslel další geniální pohádku, její šťastný konec si ale nepřálo břevno s tyčí. Nicméně úžasný moment. Po této střele jsme se ale stáhli víc, než by bylo zdrávo. Z části to bylo dílem Donadoniho, do statické hry Parmy poslal Biabianyho, jehož dravost začala okamžitě dělat naší záloze problémy. Parma se tak začala dostávat i do šancí, v největších šancích trefil Pallotta po rohu břevno a Parolův pokus, mířící do prázdné branky, zblokoval svojí obětavostí Burdisso. Na změny Donadoniho zareagoval i Andreazzoli a nasazením Bradleyho a zasunutím vždy jednoho z dvojice Perrotta, Florenzi tlak Parmy prakticky ukončil. Proto jsme se chvilku na to radovali po druhé. Totti zabojoval a byl stažen před vápnem. Z následné standardky pak napálil míč směrem na Miranteho, ten měl zakrytý výhled a zareagovat nestačil. 226. Další zastávka Piola. Francesco pak mohl v závěru zápasu korunovat svůj bezchybný výkon a vstřelit v úniku ještě jednu branku, tentokrát byl Mirante proti. S koncem zápasu se musím zastavit ještě u jedné věci, vedeme 2:0, do konce zbývá pět minut. V příměru s hipsterem se opravdu musí jevit Andreazzolimu nasazování mladých hráčů na konec zápasů jako mainstream, a proto jsme sledovali na podhrotu Taddeie…

Zápas jsme dotáhli do vítězného konce, v Turíně se pak radovali domácí a my jsme po dlouhých měsících dotáhli Lazio. Jak řekl kapitán: „Dali jsme jim náskok“.

Právě kapitán byl jednoznačně hráčem zápasu, a jak se vyhýbám známkování, za včerejšek bez pochyb 10. Dobrým výkonem se ale prezentoval takřka celý tým, ostré kraje zálohy, nezastavitelní dříči pod hrotem, pevný střed De Rossi – Tachtsidis, kdy druhý jmenovaný ukázal hlavně v první půli část svého potenciálu. Pevná stoperská trojice. Zde si ale znovu neodpustím poznámku směrem k Burdissovi. Za stavu 1:0 se proti nám měla kopat penalta. Nepochopím, jak hráče s jeho zkušenostmi může napadnout ve svém pokutovém území zahrát kopem směrem k hráči, za který by se ani Nani nemusel stydět.

Zápas Interu byl odložen a my jsme po dlouhé době na pohárových příčkách. Nyní nás čeká reprepauza a poté důležitý zápas v Palermu a pak derby, takže věřme dál.