Kráska a zvíře (AS Řím – CFC Janov)

225. Fotbalovou radost nám v neděli rozdával jeden muž. Nemohl to být nikdo jiný než kapitán Francesco Totti. Díky němu jsme pořád ve hře.

První šanci dotáhnout se na legendárního Nordahla měl Francesco Totti díky karetnímu trestu před vlastními diváky. Soupeřem Vlků byl v poslední době v pohodě hrající Janov, tým, který se až neuvěřitelně zvedl oproti úvodu soutěže – důkazem budiž výhry proti Udine, Laziu či remíza s Juventusem. Ballardini našel fungující styl, v němž hrají důležitou roli i hráči, kteří prošli naším klubem – Bovo, Bertolacci či Borriello.

Jak tvrdým oříškem bude tento zápas, ukazovali janovští hned od začátku, když především trojice Vargas, Bertolacci, Borriello zatápěla zle naší obraně, kde svůj debut v základní sestavě v Serii A prožil Alessio Romagnoli, který nahradil zraněného Marquinhose. Do vedení jsme se přesto dostali my – De Rossi přešel přes několik hráčů až do pokutového území, kde po kontaktu s kolenem Bova ochotně upadl. Penalta. V 16. minutě je tak na zlatém podnose nabídnut kýžený gól pro kapitána. Ten si samozřejmě vzal míč pod svůj patronát a i přes to, že Frey odhadl směr penalty, nezabránil Tottimu v dalším historickém zápisu. Matchball využit. Od té chvíle jakoby celý tým oslavoval a jediným soustředěným mužem na trávníku zůstal Maarten Stekelenburg. Ztráceli jsme jednoduché míče zbrklými přihrávkami (zde se určitě projevilo nucené odstoupení Pjaniče, kterého nahradil Bradley), Ballardini hnal svůj tým k presingu, který nesl ovoce. Nedostali jsme se za půlku a Janov zle zatápěl, protože jak jinak popsat 11 rohů v první půli a několik brankových příležitostí na straně Grifone. Činili se především Bertolacci a Borriello, zvlášť proti prvně jmenovanému vytáhl Stekelenburg úžasný zákrok po rohovém kopu. Zasloužené vyrovnání přesto přišlo už do poločasu, Borriello prchl Pirisovi, prohnal se i kolem Burdissa, který ho zbytečným skluzem poslal k zemi, a kopala se další penalta. Burdissův zákrok postrádal opodstatnění především kvůli úhlu v jakém se Borriello nacházel, branku snad ani ohrozit nemohl. Sám faulovaný se postavil k míči a s přehledem proměnil, sympaticky pak Marco svojí branku ani neoslavoval.

Poločas pro nás díkybohu skončil za stavu 1:1 a čekalo se, jaký Řím vyběhne z kabin.

Otupili jsme tlak soupeře a sami se snažili konečně hnát i k brance soupeře. Jednou z našich překážek je ale i neviditelný Osvaldo v naší sestavě, ten se s formou v posledním měsíci určitě nepotkal a je to znát. Na hrotu neudržíme balon, navíc pak Pablo spaluje šance a příliš nepomáhá ani v napadání. V 56. minutě opustil hřiště nevýrazný Balzaretti, nastoupil pak oblíbenec posledních dní – Marquinho a s jeho příchodem zamíchal Andreazzoli i herním systémem, najednou jsme hráli styl podobný 4-4-2. O minutu později sebral míč Lamela a rozhodl se sám proběhnout až k brance soupeře, přešel přes tři hráče, jeho pokus mířící do branky pak ale na roh zblokoval Portanova. Všechny standardní situace po odchodu Pjaniče zahrával kapitán Totti a právě on poslal roh na hlavu mladíka Romagnoliho, který zamířil přesně. Úžasný debut pro tohoto chlapce, který trefil v tomto nádherném večeru na Olimpicu tři body. Janov posílil ofenzivu, záložníka Tozsera nahradil Immobile a Janov se tlačil směrem k naší brance, kde měl mnoho práce znovu Stekelenburg, vytáhl se především proti Kuckovi, který následnou situaci příliš nezvládl, při odraženém míči dohrál Marquinha, neodpustil si několik slov k Tottimu a tak vyfasoval druhou žlutou a musel opustit představení. Janov už pak působil hodně bezzubě, což se nedá po odchodu Osvalda říci o nás. Osvalda nahradil Perrotta, přepnuli jsme ke 4-2-3-1 s Perrottou na podhrotu. Reminiscence starých časů zafungovala v minutě osmdesáté deváté. Perrotta přistrčil do lajny na Tottiho, ten si přichystal prudký přesný centr zpět na nohu Perrotty a ten míč uklidil o břevno do branky a zajistil klid na poslední minuty.

Oslavy mohly propuknout, vedení si pro kapitána připravilo překvapení a vyslalo za ním na trávník slavit i jeho ratolesti. Velké emoce hlavně pro Francesca, ale i pro všechny ostatní, včetně nás, fanoušků. Jeho důležitost je slovy nevyjádřitelná. Další 3 kanadské body na účet naší modly. Celkově již 289 branek a 151 asistencí… Výkon hodný génia. Zatímco zbytek týmu ve stylu zvířete o výhru bojoval, Francesco o ní svým talentem rozhodl.
Nemá cenu nasazovat růžové brýle, výkon, především v první půli, nebyl optimální. Ale nemá cenu nasazovat ani černé brýle, tým prokázal charakter, porazil tým ve velké formě, který bude zatápět všem v Serii A. Do hry se vrátila bojovnost, týmový duch, radost hráčů a jejich pospolitost je toho důkazem.

Pochopitelně i Andreazzoli věděl, že výkon nebyl optimální, ke cti mu však slouží, jakým způsobem zareagoval na nepříznivý vývoj. Je stále brzy spekulovat o tom, zdali si zaslouží šanci i v další sezoně, jako ferryman ovšem zatím funguje výborně. Stoupáme tabulkou a blížíme se pohárové Evropě. Příští kolo na nás čeká Udine, které se také zvedlo a je pouhé tři body za námi. Pro nás je každý další zápas klíčový. Příště spolu hraje i Fiorentina s Laziem, pro nás další šance…

Naposledy tedy připomínám, v sobotu 9.3. – nejenom zápas v Udine, ale také sraz nás, českých fanoušků AS Řím.