Pondělní rána

K zamyšlení a napsání tohoto článku mě podnítil trasteverboy ve svém komentáři, který se objevil v souhrnu k zápasu s Bergamem. Působil na mě hrozně skepticky, černě, nevlídně.

Článek bude znovu veden subjektivně, jedná se čistě o můj názor, nahlížejte na něj prosím podle tohoto faktu.

Za jakési hlavní poselství tohoto komentáře (ale celkově i vnímání Říma mnohými) považuji fakt, že jde hlavně o hru, že to, co bylo – bylo nejlepší. To, co přijde – bude už jen horší. Že jsme byli fotbalovými básníky a měníme se ve fotbalový Superspy. Že nás nezajímají výsledky, jde o hru. A že Zeman se nemohl mýlit. Že jsme byli Ferrari a nyní jsme Hyundai.

Moc rád bych v nadpisu měl také středeční a čtvrteční rána (v nejzazším případě pak rána páteční). Bohužel nemůžu. Nehrajeme evropské poháry a já nemám možnost se vzbudit a mít radost z toho, jak jsme vycvičili tým z evropské špičky – a ne vždy to muselo být dílo krásného fotbalu, mohl to být výborně takticky vedený boj. Boj, na jehož konci mohl ležet na kolenou poražený Real Madrid. Ráno naopak vstávám s myšlenkami, jak týmy na naší úrovni hrají evropské soutěže, týmy jako Lazio, týmy u kterých reálně hroz-í/-ilo (vyberte sami podle míry optimismu), že je budou hrát znovu místo nás. Pochopitelně by snad každý z nás Řím neopustil, i kdyby se měl opakovat scénář Glasgow Rangers, ale stejně pochopitelně my fanoušci potřebujeme koření, které nás k fotbalu přiková a tím jsou pro mě výhry, boj v pohárech. My jsme AS Řím, my se nemůžeme spokojit s hezkým fotbalem. Kdo fotbal hrál, ví, že nejvíc bolí prohra a je naprosto jedno jestli jsem byl na trávníku lepší. Naše psychika si z hodiny a půl zápolení odnese především výsledek. Estetický prožitek z fotbalu je vždy až nad výsledkem. Proto nám z vítězství nad Janovem zůstanou v mysli krásné momenty, kterých bylo málo a ne souvislý tlak soupeře. Proto si Spallettiho období pamatujeme jako famózní, pamatují si ho tak i hráči, ač hra nebyla vždy oku lahodící, vyhrávalo se. A zdůrazňuji přitom „ne vždy“, protože i těch výborných výkonů bylo hodně.

Proto pondělní rána – přišla medicína v podobě výsledků a člověk se budí do týdne v o poznání jiném rozpoložení. Jsme zpět ve hře, z hráčů na trávníku čiší radost, parta, chtíč táhnout za jeden Řím. Stačí pohled na Andreazzoliho vlídný úsměv v Bergamu, i to je změna a pro tým je teď jednoznačně pozitivní. Autorita byla nahrazena demokracií a ta zkrátka teď nese výsledky. Nese nás zpět do boje o evropské poháry, vrací nám i ztracený respekt. Po zápase člověk nemusí hledat všemožné obraty proč. Prostě hráči do toho dávají všechno a už to je pozitivní změna. S tímto na paměti se mi celý týden dýchá lépe, nevadí mi všechny harlem šejky, nepokoje v Bulharsku, ani neuspokojivá situace na trhu práce absolventů. Zkrátka tým nás (dobře, alespoň mě) dokáže znovu a to nyní snad opakovaně naplnit štěstím.

Ano, bavíme se o krátkém období („V dlouhém období jsme všichni mrtví.“). Je možné, že Andreazzoli nebude vyvolen jako trenér pro příští sezonu, ani bych si jeho volbou zatím nebyl jistý. Je také možné, že sezona nakonec neskončí nijak úspěšně, jak je teď v euforii pomýšleno na třetí místo. Ale teď nám tým přináší úplně jiné emoce. Porazit Juventus letos? Věřili jste? Já popravdě v něco podobného, čemuž jsme byli svědky ne. Můžeme se konečně nadechnout a sdílet radost s celým týmem. Je úžasné sledovat, jak celý tým žije a bojuje (ano, vím, Osvaldo za nás taky hraje…), to nás dle mého nutí věřit. Já, i když bych po výkonu s Janovem neměl být, jsem naplněn optimismem, tým svůj potenciál ukazuje. Optimismem, který mi přináší zatím jen tyto rána po utkání v Serii A. Doufám však, že nastolený kurz nás opět nechá zažívat i rána středeční a čtvrteční, že boj s Janovem bude časem znovu doplněn i bojem v soutěži nejprestižnější.

Maritazzi

Sdílet

Pizzérie Giallo Rossa

Bleskovky

3 roky 46 týdnů
Přátelský zápas: FC Chelsea - AS Roma 2:1 (0:1)

Branky: 60. Lampard, 88. Lukaku - 20. Lamela

3 roky 46 týdnů
Přátelský zápas: FC Toronto - AS Roma 1:4 (1:2)

Branky: 15. Burdisso (vlastní) - 25. Florenzi, 33. Borriello, 67. a 87. Pjanić

3 roky 46 týdnů
Zatím žádná nabídka za Brazilce Damiãa

„Řím je skvělý klub, ale za Leandra jsme zatím žádnou konkrétní nabídku nedostali,” řekl útočníkův agent, Vinicius Prates. Leandro Damiao tak zatím zůstává hráčem brazilského Internacionalu.

3 roky 46 týdnů
Castan do Villarealu?

Rudi Garcia údajně nepočítá do sestavy s argentinským stoperem Leandrem Castanem. Jeho si vyhlédl španělský Villareal. Problém by byl Castanův plat, který by v hodnotě 1,6 milionů eur za sezonu nedokázal Villareal pokrýt.

Video

Anketa

Jak si povede AS Řím v letošní sezóně?: