Pragmatismus (Udine – AS Řím)

Po nepřesvědčivém výkonu v ofenzivní fázi a několika chybách po třech výhrách vezeme bod z Udine. Jaký je to vlastně výsledek?

Letošní sezona z pohledu Udine je oproti těm předešlým velmi nevýrazná, díky vyrovnanosti celé tabulky ale byli bianconeri z Friuli jen tři body za námi. Proto je parta kolem kapitána Di Nataleho v reálném boji o evropské poháry a sobotní zápas mohl v lecčems napovědět.

Andreazzoli vsadil na osvědčené rozestavení, zraněného Pjaniče nahradil Perrotta, do sestavy se na úkor Romagnoliho vrátil Castan a v útoku nahradil Osvalda kapitán Totti, jehož místo zaujal poprvé pod novým trenérem od začátku Florenzi.

Utkání proti Udine mělo po dlouhé době jiný charakter než ten dobývací. V sobotu se sešly dva podobné herní styly, silový střed zálohy, tříobráncový systém, snaha spíše o brejky. První poločas začal nebezpečnou střelou Di Nataleho, tu ale efektním skokem zneškodnil Stekelenburg. V dalším průběhu byl vidět spíš boj o střed pole, fotbalové krásy utkání moc nepobralo. Režii vzal tedy do svých rukou kdo jiný než Totti. Chytře rozehraným trestným kopem našel ve vápně volného Florenziho, ten, ač v okruhu dvou metrů kolem něj nikdo nebyl, volil unáhlené řešení a zbrkle nastřelil jen nohy Brkiče. O chvíli později se již skóre měnilo. V probíhající 21. minutě znovu uzmul míč Totti, parádním centrem hledal znovu Florenziho, jehož hlavičku zastavilo břevno, z dorážky již ale doklepával do prázdné branky Lamela. V souvislosti s prvním poločasem je pak potřeba zmínit De Rossiho pokus o střelu, Daniele očividně není stále ve fotbalové pohodě, branku v našem dresu vsítil naposledy 13. května. Na vině je mnoho faktorů, ale především sám Daniele by si měl uvědomit, jak je platově ohodnocen, jaké výkony se od něj čekají a jak se do zbytku sezony vrátit do bývalé formy.

Druhý poločas začal tak, jako první skončil, poměrně výraznou nudou. Vypadalo to jako by do obou vápen správce hřiště zapíchl ceduli „Do vápna vstup zakázán“. V 60. minutě byl překvapivě stažen Totti, jediný hráč s myšlenkou, na jeho místo pak přišel v posledních týdnech oblíbený Osvaldo. Toto střídání se pak ukázalo jako klíčové, zvlášť když si onen zákaz dovolil v 62. minutě porušit Muriel a urodilo se vyrovnání. Burdissův naprosto zbytečný skluz Muriel potrestal střelou mezi nohy Stekelenburga. No nic, zatlačíme Udine a jedeme dál, chtělo by se říct. Ve skutečnosti jsme hráli už bez jediné myšlenky, strojový fotbal (ne, teď to není myšleno v dobrém), který nedával moc nadějí na úspěch. Tu nám dal až nebezpečný skluz Herteauxe, po němž rozhodčí poněkud překvapivě tasil rovnou červenou kartu. Co nám ovšem dal, si o chvíli později vzal. Podražení Torosidis ve vápně vyhodnotil jako simulování řeckého beka. Osvaldo redemption přišlo v 90. minutě. Nebo lépe, mělo přijít. Z ničeho nic si Balzaretti rozpomněl, jaké je to dát přesnou nahrávku a poslal Osvalda tváří v tvář Brkičovi. Střela. Dva metry vedle. Osvaldo vaffanculo. Závěrečný hvizd přišel chvíli poté a byl tak velmi trpký.

V sobotu lze chválit jen málo hráčů, Totti samozřejmě král, střed zálohy hrál, co mu dovolilo jeho složení, Florenzi byl všude, ale v 60. minutě již zase nemohl, Lamela odvedl kus práce dozadu, jenže my ho potřebujeme vepředu, dobře hrál i Torosidis. Tragický byl Marquinho, klíčovou chybu zápasu udělal znovu Burdisso a pak je tu Osvaldo…

Jako klíčový faktor se ukázala absence Pjaniče, bez něj chybí hře myšlenka z hloubi pole, protože De Rossi ani Perrotta režiséry nebudou. S toutou ještě tři týdny trvající absencí se musíme vyrovnat změnami na jiných místech, ve středu zálohy bohužel někoho podobného nemáme. Proto teď mrzí především absence Destra, Osvaldo je totiž v současné době jen chodící stín fotbalisty. Převedli jsme sterilní výkon, který byl podržen špatnými volbami při střídání. Stažení Tottiho lze považovat za zlomový bod. Tak či tak si jsem jistý, že nebýt fatálního selhání Burdissa, stačil by tento výkon na tři body. Tato chyba nabídla Udine jedinou šanci a ta byla samozřejmě využitá.

Přesto přese vše jsme v boji o EL nakonec získali. Tragický Inter znovu prohrál a Montella pak prokázal, kam patří jeho srdce a zničil s Violou Lazio. Na oba týmy jsme tak bod získali, nyní ztrácíme body tři. Ve hře jsme tedy pořád… Jenže hra začíná být pořád složitější a ve hře je pořád víc. Těžko čekat, že bychom v případě absence v evropských pohárech udrželi Lamelu, Pjaniče či Maruqinhose. Reklama evropských pohárů a jejich punc je pro mladé hráče něčím neodolatelným a nebylo by tak příjemné se chytit do sítě s podepisováním mladých hráčů.

Maritazzi

Sdílet

Pizzérie Giallo Rossa

Bleskovky

3 roky 46 týdnů
Přátelský zápas: FC Chelsea - AS Roma 2:1 (0:1)

Branky: 60. Lampard, 88. Lukaku - 20. Lamela

3 roky 46 týdnů
Přátelský zápas: FC Toronto - AS Roma 1:4 (1:2)

Branky: 15. Burdisso (vlastní) - 25. Florenzi, 33. Borriello, 67. a 87. Pjanić

3 roky 46 týdnů
Zatím žádná nabídka za Brazilce Damiãa

„Řím je skvělý klub, ale za Leandra jsme zatím žádnou konkrétní nabídku nedostali,” řekl útočníkův agent, Vinicius Prates. Leandro Damiao tak zatím zůstává hráčem brazilského Internacionalu.

3 roky 46 týdnů
Castan do Villarealu?

Rudi Garcia údajně nepočítá do sestavy s argentinským stoperem Leandrem Castanem. Jeho si vyhlédl španělský Villareal. Problém by byl Castanův plat, který by v hodnotě 1,6 milionů eur za sezonu nedokázal Villareal pokrýt.

Video

Anketa

Jak si povede AS Řím v letošní sezóně?: