Už je čas

Minulý týden jsem rozepsal článek o vyhlídkách jednotlivých týmů na třetí místo. Nejen že mě předběhly některé zahraniční servery, ale ještě se zcela změnila situace. Takže jak to vypadá nyní?

V původním článku jsem dost prostoru věnoval Milánu, ale ten svými výkony nyní nenechává nikoho na pochybách o tom, že pro třetí místo udělá vše (a nechci tím řešit rozhodčí). První tři místa se tedy zdají býti jasnými, proto se spíš zaměřme na náš v současné době reálný boj. Evidentní je, že další sezona bez pohárů by měla fatální následky – hlavně pak možný prodej mladých hráčů. Jaká tedy bude cesta do pohárové Evropy?

Trnitá. V posledních týdnech vypadalo, že bude stačit postup do finále poháru. To s aktuální formou Lazia není úplně jisté, oba týmy se ocitly mimo pohárové příčky, a proto bude nyní snad ještě důležitější boj v lize.

V Serii A jsou našimi přímými konkurenty Fiorentina, Inter, Lazio a pod námi také Udine a Catania. Než začnu psát o našich soupeřích, je vhodné si nejdříve představit naše rozlosování v příštích 11 kolech.

Takže popořádku: 17.3.(?) Parma doma, 30.3. Palermo venku, 7.4. Lazio doma, 14.4. Turín venku, 21.4. Pescara doma, 28.4. Siena doma, 5.5. Fiorentina venku, 8.5. Chievo doma, 12.5. Milán venku a konečně 19.5. Neapol doma. Čili bez ohledu na soupeře, příští los je relativně milosrdný, je možné nalézt pohodu před derby, které bude po Udine dalším zápasem o šest bodů, ke všemu navíc máme s Laziem dost nepříjemnou sérii. Duben je jinak relativně klidným měsícem, kde je potřeba uhrát maximální počet bodů před květnem, který je skutečně nabitý a bude rozhodující do něj jít v dobré pozici. Zde se nabízí úvaha, jak velkou roli pro nás bude hrát fakt, že se nám poměrně daří na venkovních hřištích.

Fiorentina dokázala, že se může měřit s každým, s týmy ze špičky tabulky hrála takřka vždy vyrovnaný zápas, někdy byla i lepší, sílu naposledy demonstrovala výhrou na půdě Lazia, po takřka bezchybném výkonu. Viola disponuje širokým kádrem, ale pochopitelně se její výkony dost odvíjejí od výkonů jednoho hráče. Jovetič je trumfem, jaký třeba Laziu či Interu chybí. Otázkou však je jeho zdravotní stav. Velká, skutečně velká výhoda Fiorentiny je ale los. Podívejte se na náš květen. A teď květen Violy – první zápas doma s námi a poté venku Siena, doma Palermo, venku Pescara. Dá se čekat, že minimálně dva celky z těchto budou mít jistotu sestupu, čili obtížnost těchto zápasů si dokážete sami vyvodit.

Inter. Pro leckteré jsou jeho výkony překvapením, zvlášť po letním mercatu, kdy se podařilo složit útok Cassano, Palacio, Milito. Jenže Milito je do konce sezony zraněn, jako náhrada přišel Rocchi, jenž se na hřiště nepodíval už ani v dresu Lazia a Cassano je Cassano, takže bitka se Stramaccionim a zpět do svých kolejí. Útok tak stojí na jednom muži – Palaciovi a s ním Inter stojí a padá. Nedostává se mu totiž příliš pomoci ze zálohy, s formou se naprosto minul Cambiasso a celkově záloha Interu připomíná spíš zálohy Atalanty, než týmu bojujícího o LM. Obrana v čele s chybujícím Juanem také nepotřebuje příliš komentář. Velký podíl na tom jistě má samotný Stramaccioni, na mladého trenéra je tato situace velkým soustem, které se snaží spořádat stálými změnami systému a rozestavení – ne, nefunguje to (poslední kolo Inter – Boloňa 0:1). Los připomíná ten náš. 30. března jeden papírově těžký zápas s Juventusem, pak relativní klid a v květnu Neapol venku, Lazio doma, Janov venku a Udine doma, čili několik zápasů o šest bodů. A v dubnu také odveta poháru s námi…

Lazio se také nevyvarovalo výpadku formy, a tak je na tom jako Inter, tři body před námi. Forma Floccariho vyprchala a Klose chybí moc. Ztráta dechu je jasná, z devíti porážek v součtu přišly tři v posledních čtyřech kolech a zvlášť debakl se Sienou psychice moc nepřidá. Lazio na rozdíl od Interu ovšem praktikuje stále stejný styl fotbalu, který má Petkovič zvládnutý a nedá se tak čekat, že by se Lazio, navíc s Kloseho návratem, nezvedlo. Důležitým faktorem by v případě Lazia mohlo být i složení obranné linie, kde třeba sám trénující Cavanda sleduje, jak chybující Pereirinha ztrácí Laziu cenné body, tvrdohlavost Lotita ale podle mě tuto situaci nedovolí změnit. Naštěstí. Los si na Lazio připravil duben těžší května. Předposlední březnový den Catania, pak derby, pak doma Juventus a venku Udine. V květnu z těžších soupeřů souboj s Interem, konec pak se Sampdorií a Cagliari, tedy týmy, které by už měly být v klidu a kurzy tedy budou klasicky se závěrem soutěže padat.

Jak tohle všechno dopadne? Já osobně si příliš predikovat netroufám, na čtvrté místo bych pravděpodobně teď tipoval Fiorentinu, ale rozhodující by měl být náš vzájemný zápas s nimi 5.5. Nás bych pak řadil na místo páté, šesté Lazio a sedmý Inter. Catania v příštím kole hraje s Udine, a pokud zápas zvládne, o obou týmech již patrně neuslyšíme. Pokud zvládne zápas Udine, i ono může nakonec zamotat situaci víc, než jak nyní predikuji. Ostatně neočekávaných událostí se ve fotbale rodí hodně, třeba do boje o tato umístění spadne i Neapol a poslední zápas sezony bude mít nečekaný náboj, třeba. Každopádně nezbývá než věřit, nejsme v úplně zlé pozici a týmy před námi nejsou v top formě. Úsudek samotný ale nechám na každém čtenáři.

Maritazzi

Sdílet

Pizzérie Giallo Rossa

Bleskovky

3 roky 46 týdnů
Přátelský zápas: FC Chelsea - AS Roma 2:1 (0:1)

Branky: 60. Lampard, 88. Lukaku - 20. Lamela

3 roky 46 týdnů
Přátelský zápas: FC Toronto - AS Roma 1:4 (1:2)

Branky: 15. Burdisso (vlastní) - 25. Florenzi, 33. Borriello, 67. a 87. Pjanić

3 roky 46 týdnů
Zatím žádná nabídka za Brazilce Damiãa

„Řím je skvělý klub, ale za Leandra jsme zatím žádnou konkrétní nabídku nedostali,” řekl útočníkův agent, Vinicius Prates. Leandro Damiao tak zatím zůstává hráčem brazilského Internacionalu.

3 roky 46 týdnů
Castan do Villarealu?

Rudi Garcia údajně nepočítá do sestavy s argentinským stoperem Leandrem Castanem. Jeho si vyhlédl španělský Villareal. Problém by byl Castanův plat, který by v hodnotě 1,6 milionů eur za sezonu nedokázal Villareal pokrýt.

Video

Anketa

Jak si povede AS Řím v letošní sezóně?: